wtorek, 21 maja 2019

Cyfrowa Majówka

Kilka dni temu zorganizowaliśmy cykl warsztatów w ramach programu Cyfrowa Majówka "Za cyfrowymi górami, za medialnymi lasami". Głównym całej akcji było propagowanie cyfrowych technologii wśród społeczeństwa, pokazanie jak ważne dzisiaj są kompetencje cyfrowe oraz jak korzystanie z nich może nam pomóc np. w życiu codziennym. Programowanie, podstawowe umiejętności cyfrowe oraz elementy edukacji medialnej - tak w skrócie można opisać nasze tematy przewodnie Cyfrowej Majówki, do której zaprosiliśmy dzieci z przedszkola nr 8 w Chrzanowie, dzieci z SP w Myślachowicach oraz SP nr 1 w Chrzanowie, a także seniorów z chrzanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dla każdej grupy przygotowaliśmy coś specjalnego. I tak, naszym kochanym przedszkolakom postawiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko, ale wiedzieliśmy, że dadzą radę! Do wspólnej zabawy z aplikacją Scratch Junior zaprosiliśmy największych programistycznych śmiałków razem ze swoimi rodzicami. Każdy zespół mógł samodzielnie zaprogramować swoją własną bajkę. Zarówno pomysły na historie jak i samo ich wykonanie zasługują na największe brawa!
Dla grupy starszej również mieliśmy nie lada wyzwanie - postanowiliśmy nakręcić filmy o przygodach robotów Ozobotów. Oprócz nauki podstaw programowania oraz robotyki, poznawaliśmy także zagadnienia związane z powstawaniem filmu, oraz podstawy obsługi aparatu/kamery w tablecie. Dzieci wcieliły się w rolę reżyserów, scenarzystów, narratorów, kamerzystów itd., a na koniec każda z grup samodzielnie zmontowała swoje filmy. Dzieci z SP w Myślachowicach poznawały możliwości cyfrowych technologii podczas warsztatów z programowania robotów Ozbot przy pomocy puzzli, oraz przez zabawę z rozszerzoną rzeczywistością (Augmented Reality) w aplikacji Quiver. Okazuje się, że pomimo dużej znajomości obsługi telefonu komórkowego czy tabletu, nadal jesteśmy w stanie czymś zaskoczyć i odkryć przed dość wymagającym młodym uczestnikiem zajęć nowe, cyfrowe możliwości.Dzieci z SP nr 1 w Chrzanowie zaprosiliśmy natomiast na wspólną przygodę razem ze ScottieGo! oraz edukacyjną wersją popularnej gry MineCraft. Jak się okazało, fanów tej ostatniej wśród najmłodszych nie brakuje, jednak wbudowana funkcja kreatora kodów zaskoczyła nawet tych najbardziej wytrawnych graczy. 


Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za zaangażowanie oraz tak liczny udział w warsztatach. Cieszymy się, że cyfrowe technologie cieszą się taką popularnością i wzbudzają tak duże zainteresowanie. Dzięki podobnym akcjom widać, że nowe cyfrowe możliwości ciągle zaskakują, a programowanie, robotyka czy zabawa z AR nigdy się nie nudzą i dostarczają ciągle nowych wrażeń! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz